Якщо ви відсилаєте цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті
Індексація військовим — це підвищення грошового забезпечення відповідно до щорічного показника інфляції. Її метою є збереження купівельної спроможності доходів. Вона проводиться відповідно Закону про індексацію заробітної плати та урядових постанов.
Розрахунок індексації виплат військовослужбовцям передбачає три окремі види індексації. Поточна нараховується на підставі офіційного рівня інфляції, коли її зростання перевищує 103% у порівнянні з базовим місяцем. У такому разі індексується лише частина, яка дорівнює прожитковому мінімуму для працездатних осіб. Індексація за базовим місяцем враховує місяць останнього підвищення посадових окладів або інших складових грошового забезпечення. Індексація доплати (різниці) передбачає компенсацію втрати доходу через зростання інфляції за минулі періоди. Її розмір напряму залежить від посади, військового звання та інших чинників.
Відсутність індексації для військових часто пов’язана з відсутністю фінансування в бюджеті або з неправильним визначенням базового місяця для розрахунку. Також її не нараховують, якщо зарплата була підвищена іншим способом (наприклад, через надбавку або премію).
Для отримання компенсації за невиплачену індексацію грошового забезпечення необхідно звертатись до суду. Процедура наступна: спочатку треба провести підготовку розрахунку коригування грошового забезпечення відповідно до рівня інфляції, а вже потім подати позов. У разі отримання позитивного рішення можна стягнути суму індексації, а також компенсацію за затримку виплат.
Для початку необхідно отримати консультацію юриста. Спеціаліст проаналізує всі документи та допоможе провести розрахунок індексації грошового забезпечення. Після цього він складе та подасть позов до суду. Останній крок — це отримання судового рішення та контроль за його виконанням.
Через економічну кризу, що супроводжується зростанням цін на товари та послуги, сталий розмір заробітної плати в Україні підлягає індексації. Індексація проводиться тоді, коли розмір можливих витрат перевищує розмір можливих доходів населення, у зв’язку з інфляцією.
Індексація зарплати регулюється Законом України “Про індексацію грошових доходів населення” (далі – ЗУ “Про індексацію”), “Порядком проведення індексації грошових доходів населення”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (далі - Постанова) та іншими нормативно-правовими актами.
Грошове забезпечення військовослужбовців не є виключенням, тому регулюється ЗУ “Про індексацію”. З порядком нарахування індексації завжди були проблеми: її або нараховували неправильно, або не виплачували взагалі.
Головними причинами відсутності індексації зарплати військовим є:
Якщо з першим пунктом все зрозуміло, то ось на двох інших слід зупинитися. Але для кращого розуміння цих причин треба розділити процес індексації виплат військовослужбовцям по роках.
На сьогодні індексацію ГЗ можна поділити на два періоди:
За цей період індексація ГЗ взагалі не проводилась. Аргументація – відсутність коштів у бюджеті. Це не правомірно, оскільки державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів (ч. 2 ст. 19 ЗУ “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії”).
Але, навіть після рішення суду про зобов’язання в/ч здійснити індексацію за цей період, в/ч може нарахувати її не правильно. Причина – застосування неправильного БМ. Згідно з Постановою ВС від 19.05.2022 року у справі № 380/11904/21, базовий місяць для розрахунку індексації військовослужбовцям за цей період є січень 2008 року. Тому, якщо рішення суду по індексації грошового забезпечення військовослужбовцям буде без зазначення БМ, в/ч може взяти для розрахунку індексації той БМ, який їм буде вигідний.
На відміну від попереднього періоду, де головною проблемою є неправильне застосування БМ, з 01.03.2018 р. головною проблемою є нарахування лише поточної індексації військовим. Здебільшого вона виплачується правильно, але трапляються випадки, коли її не виплачують.
Згідно з ЗУ «Про індексацію», а також Постановою передбачається проведення індексації двох видів:
1. Поточна індексація грошового забезпечення (в середньому 400 грн/міс.) – за. 1, 2 п. 1-1 Постанови;
2. Індексація – різниця (в середньому 3500 грн/міс., залежно від посади та військового звання ця сума може сягати до 4400 грн/міс.) – а. 3-6 п. 5 Постанови.
Залежно від конкретного періоду служби та грошового забезпечення частими є випадки, коли сума недоплати складає близько 4000 грн/міс.
Для того, щоб отримати компенсацію за невиплачену індексацію грошового забезпечення, необхідно підготуватися до судового процесу. Для цього важливо:
Підвищити шанси на успішне стягнення індексації зарплат військовим, а також додаткових компенсацій, допоможе супровід досвідченого юриста. Він аргументовано захищає інтереси військовослужбовців, добре орієнтуючись у складних питаннях.
На жаль, добровільно в/ч не здійснює виплату індексації, після звернення військових. Автоматично виплата індексації при звільненні не здійснюється. Тому, виплата індексації грошового забезпечення військовослужбовцям можлива тільки через суд. На сьогодні судова практика по індексації грошового забезпечення військовослужбовців є позитивною, а найголовніше - стабільною.
Отримати індексацію можуть як мобілізовані, так і контрактні військовослужбовці ЗСУ, ДПСУ, СБУ, ДСНС та інших силових структур.
Розмір тіла індексації складає близько 40 000 грн на рік. Також є можливість додатково стягнути з в/ч за несвоєчасну виплату компенсацію втрати частини доходів (близько 10 000 грн).
Якщо у Вас залишилися питання щодо розрахунку індексації грошового забезпечення та подачі позову до суду, то можете заповнити форму на цій сторінці. Вас безкоштовно проконсультує військовий юрист компанії “Мережа права”.
Якщо ви відсилаєте цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті
Залишайте заявку на БЕЗКОШТОВНУ консультацію!
Будемо раді допомогти!
Залишайте заявку на безкоштовну консультацію