Якщо ви відсилаєте цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті
Необхідно пройти військово-лікарську комісію. За її результатами визначається ступінь придатності до служби. Якщо військовослужбовець визнається непридатним або тимчасово непридатним, він має право на звільнення. За наявності інвалідності військовослужбовець має подати особистий рапорт разом з документами (серед яких довідка МСЕК, посвідчення тощо).
Єдиною підставою для комісування за станом здоров’я є висновок ВЛК або документ, що підтверджує інвалідність. Це право закріплено в статті 26 Закону України № 2232-XII.
Демобілізація за станом здоров’я не завжди буває простою. Часто процес супроводжується безпідставним затягуванням звільнення, вимогою повторного проведення огляду, ігноруванням або нерозглядом рапорту. В деяких випадках командування намагається не допустити звільнення, навіть коли на це є законні підстави.
Оскаржити відмову у звільненні зі служби за станом здоров’я можна через апеляцію до вищої медичної комісії, а також скарги до Міністерства оборони. Фінальним етапом є звернення до суду. Успішність справи залежить від грамотної підготовки доказів та всіх необхідних юридичних документів.
Юристи та адвокати допоможуть оформити рапорт, правильно підготувати медичні документи, а у разі необхідності — оскаржити незаконні дії ВЛК або командування. Якщо справа дійшла до судового спору, адвокати можуть представляти інтереси військовослужбовця в суді.
Під час служби нерідко виникає ситуація, коли стан здоров’я військовослужбовця погіршується настільки, що він не може ефективно виконувати свої обов’язки. Для визначення статусу придатності до військової служби створені військово-лікарські комісії (ВЛК). Саме їхній висновок є найголовнішим для звільнення за станом здоров’я з ЗСУ.
Звільнення з військової служби регулюється Законом України “Про військовий обов’язок і військову службу” (далі - Закон № 2232-XII), а також рядом Положень, які затверджуються Указом Президента України. У випадку Збройних сил України - це “Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України” (далі - Положення).
Вичерпний перелік підстав для комісування з армії міститься в статті 26 Закону № 2232-ХІІ. Ці підстави залежать від виду військової служби (кадрова, базова, контрактна, по мобілізації), а також від правового стану в країні. Пункт 260 (звільнення під час дії особливого стану) Положення посилається на статтю 26 зазначеного Закону.
Єдина підстава для звільнення з військової служби, право на яку мають всі, без виключення, військовослужбовці під час будь-якого правового стану - це звільнення з ЗСУ за станом здоров’я.
Звільнитися зі служби за станом здоров’я можуть військовослужбовці, які:
Оскільки в переліку вище зазначено три підвиди підстави для демобілізації за станом здоров’я, то для зручності скоротимо їх до двох:
Звільнення зі служби за станом здоров’я за висновком ВЛК відбувається так:
Це узагальнений порядок, який не включає в себе можливість військовослужбовця самостійно явитися до в/ч, розрахунків при звільненні (комісований за станом здоров’я має отримати одноразову грошову допомогу) тощо.
Звільнення від мобілізації за станом здоров’я по інвалідності відбувається майже так само. Військовослужбовець має самостійно подати рапорт на звільнення. До цього рапорту слід додати копію довідки до акту огляду МСЕК або копію посвідчення особи з інвалідністю, або копію пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги.
Попри те, що будь-який військовослужбовець має право на комісування за станом здоров’я, командування в/ч може безпідставно відмовляти у звільненні або затримувати цей процес.
Командування в/ч може:
Якщо ВЛК визнає військовослужбовця непридатним до служби, дії мають бути вжиті негайно. У випадку звільнення за інвалідністю — рішення за рапортом повинні ухвалити протягом 14 днів з моменту його реєстрації. Сам наказ про звільнення може бути виданий пізніше.
Також військовослужбовці, як за контрактом, так і за мобілізацією, мають право оскаржити рішення ВЛК або МСЕК, перерахувати та індексувати своє грошове забезпечення. Хочете дізнатися як звільнитися з військової служби за станом здоров’я? Звертайтеся до нашої компанії: заповніть форму на цій сторінці, та отримайте безкоштовну юридичну консультацію.
Вас цікавить, як звільнитися зі служби за станом здоров'я? Будьте готові, що процедура на практиці рідко буває простою. Навіть за наявності всіх необхідних документів процес може затягуватись або саботуватись з боку командування. У таких випадках юридичний супровід допоможе ефективно досягти мети.
Юристи «Мережі права» допоможуть:
Пам'ятайте, що звільнитися з ЗСУ за станом здоров'я можна за чинним законодавством. Наша команда готова забезпечити вам супровід на кожному етапі — від підготовки документів до фактичного наказу про звільнення. Зверніться до нас, залишивши заявку на сайті.
Якщо ви відсилаєте цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті
Залишайте заявку на БЕЗКОШТОВНУ консультацію!
Будемо раді допомогти!
Залишайте заявку на безкоштовну консультацію