Коли і як можуть виселити з квартири або будинку: що необхідно знати
Оксана Крутоголова, адвокатеса ЮК "Мережа права"
Виселення з квартири або будинку можливе лише за наявності судового рішення та за участі державного або приватного виконавця. Це стає актуальним, коли особа відмовляється добровільно залишити житло. Але за яких обставин можуть виникнути такі крайні заходи? Одна з найбільш очевидних причин — це завершення терміну дії договору оренди: коли строк вийшов, необхідно звільнити житлове приміщення.
Покинути квартиру або будинок доведеться якщо:
1. Ви порушили умови договору найму;
2. Ви систематично створюєте незручності для інших людей, які проживають в будинку або квартирі;
3. Використовуєте житло не за призначенням;
4. Договір на підставі якого ви придбали квартиру визнано недійсним.
Додатково норми Житлового та Цивільного кодексів України визначають, що втратити право на користування житлом можна також у разі:
1. відсутності члена сім'ї без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено домовленістю між ним і власником житла або законом;
2. систематичного руйнування чи псування житлового приміщення, або використання його не за призначенням, або систематичного порушенням правил співжиття, що роблять неможливим для інших проживання з ними в одній квартирі чи в одному будинку, а заходи запобігання і громадського впливу не мали успіхів;
3. самоправного зайняття жилого приміщення та деяких інших умов.
Зверніть увагу: у разі відмови від добровільного виселення, вас можуть примусово змусити покинути житло.
У яких ситуаціях можна втратити право власності на квартиру або будинок?
За законом, власника житла можуть позбавити права власності лише у деяких виняткових випадках, зазвичай за рішенням суду. Один з таких випадків — це примусове відчуження земельних ділянок приватної власності, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, з мотивів суспільної необхідності відповідно до закону. Такі випадки можуть бути пов’язані з потребою у землі для будівництва об'єктів, які мають важливе суспільне значення, наприклад, стадіону чи школи. Якщо ви не погоджуєтеся добровільно продати або обміняти вашу власність, суд може ухвалити рішення про примусове відчуження вашого майна з наступною компенсацією або наданням іншого житла.
Інший випадок — це конфіскація майна у зв'язку з його використанням для здійснення протиправної діяльності, у такому разі майно переходить у власність держави безоплатно. Примусове відчуження майна може бути проведено також в інтересах оборони країни.
Ці процедури здійснюються згідно з чинним законодавством та вимагають належного юридичного обґрунтування та судового рішення.
Які ризики втрати квартири, що перебуває під арештом?
Квартира, на яку накладено арешт, може бути конфіскована у випадку, якщо її власник вчинив злочин, пов’язаний з цією власністю, або має значні борги, наприклад, за аліментами. Такий захід є крайнім і використовується не часто, але існує ймовірність такого розвитку подій. Юридично це можливо, якщо суд ухвалить рішення про вилучення майна для покриття боргів або як покарання за злочинні дії. Важливо розуміти свої права та можливості захисту в таких ситуаціях, а також мати професійну юридичну підтримку.
Виселення з аварійного житла: як діяти?
Власників аварійних будинків можуть виселити в інтересах їхньої безпеки. У таких випадках, держава або місцева громада, якщо земля належить їй, зобов'язана надати альтернативне житло. Якщо ж земля перебуває у власності приватної організації, відповідальність за забезпечення нового житла лягає на неї.
У випадку придбання аварійної нерухомості інвестором, він може ініціювати судовий процес для вирішення питань виселення та компенсації. Власникам важливо бути обізнаними про свої права, адже є ризик зіткнутися з обманом, коли новий власник може спробувати виселити без належної компенсації.
Альтернативне житло, запропоноване в якості компенсації, може мати свої складнощі: незручне розташування, юридичні проблеми, такі як арешт, іпотека або претензії від третіх осіб. Існують випадки, коли житло продається з порушеннями, наприклад, за підробленими довіреностями або з боргами попередніх власників. На цю тему ми зняли окреме відео, запрошуємо до перегляду.
Як оскаржити рішення про виселення?
Якщо ви стикаєтеся з рішенням про виселення, не поспішайте пакувати валізи. Існує законний шлях оскарження таких рішень, який починається з подання апеляційної скарги. Ви маєте 30 днів від моменту отримання копії рішення суду, щоб подати цю скаргу. Ваше оскарження має містити чітке обґрунтування, які норми права чи процедурні правила були порушені.
У випадку невдачі на апеляційному етапі, залишається можливість подання касаційної скарги до Верховного Суду. Термін подачі також становить 30 днів після отримання рішення апеляційного суду, але не забувайте перевірити, чи не встановлено судом іншого строку.
Наявність досвідченого адвоката може значно збільшити ваші шанси на успіх. Навіть якщо вам і запропонують альтернативне житло, важливо переконатися, що воно не є аварійним або розташованим в незручному районі.
Ми розуміємо, як це важливо, тому не залишайтеся віч-на-віч з проблемою. Залиште заявку через форму зворотного зв'язку на нашому сайті, і ми допоможемо вам у цій складній ситуації. Дізнатись більше про наші послуги у сфері "Сімейне право" можна ТУТ.
Дарування та спадкування у шлюбі: Що важливо знати?
Як відомо вже з адвокатської практики самі запеклі судові спори відбуваються у подружжях або сім’ях, які ділять майно. Тож, щоб бути інформованим, потрібно дуже детально ознайомитися з тими нормами, які існують зараз в майнових питаннях в шлюбі. Запрошуємо вас прочитати наступну нашу статтю.