Будемо раді допомогти!

Залишайте заявку на безкоштовну консультацію

Якщо ви відсилаєте цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті

Дякуємо! Ваше звернення отримано!
Ой! Під час надсилання форми сталася помилка.
ГоловнаПро насЮридичний блог
Всі статті
Спадкові питання
5.28.2024 17:02

Дарування та спадкування у шлюбі: Що важливо знати?

Анна Камочкіна, адвокатеса з сімейних та спадкових питань 

Як відомо вже з адвокатської практики самі запеклі судові спори відбуваються у подружжях або сім’ях, які ділять майно. Тож, щоб бути інформованим (читай - захищеним), потрібно дуже детально ознайомитися з тими нормами, які існують зараз в майнових питаннях в шлюбі. Простіше кажучи мова піде про подарунки та спадщину. 

За законодавством України визначено, що майно, яке набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності. При чому законодавець визначив, що це відбувається незалежно від того, чи мав чоловік або дружина самостійний заробіток (дохід). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя.

Що важливо знати – дарунки у шлюбі визначені законом в окремій категорії. Так, відповідно до статті 57 Сімейного кодексу України особистою приватною власністю дружини, чоловіка є:

  • майно, набуте нею, ним до шлюбу;
  • майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування;
  • майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але за кошти, які належали їй, йому особисто;
  • житло, набуте нею, ним за час шлюбу внаслідок його приватизації відповідно до Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду";
  • земельна ділянка, набута нею, ним за час шлюбу внаслідок приватизації земельної ділянки, що перебувала у її, його користуванні, або одержана внаслідок приватизації земельних ділянок державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, або одержана із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених Земельним кодексом України.

Отже, робити щось додатково для з збереження свого майна, що було успадковано або подаровано за час шлюбу не потрібно. Оскільки законодавством врегульовано дані правовідносини та визначено, що не підлягає поділу.

Приватизація майна у шлюбі: як правильно розподілити

За загальним правилом приватизоване майно не підлягає поділу між подружжям, навіть і якщо це майно було набуте під час шлюбу. Воно визнається особистою власністю одного з подружжя. Проте, приватизоване майно набуло статусу особистої приватної власності одного з подружжя тільки з 13 червня 2012 року. Тому житло або земельна ділянка, придбані чоловіком чи дружиною за час шлюбу, але до 13 червня 2012 року, визнаються спільною власністю подружжя та підлягають поділу на загальних підставах. Проте, якщо майно зареєстровано на неповнолітню дитину – воно не підлягає поділу між батьками.

До речі, в українському законодавстві є певні обмеження щодо прав спільної власності у шлюбі. Це якщо один з подружжя: 

  • не є громадянином України;
  • постійно не проживав в квартирі/домі, яка приватизується, на момент приватизації, і за ним не зберігається право на житло;
  • не висловив свого бажання на приватизацію квартири/дому.

З усього можна зробити висновок про те, що в Україні доволі консервативні норми права, які регулюють право власності майном в шлюбі. Але в країні добре розвинена мережа правових консультацій, щоб не стати заручником цих норм.

Детальніше ознайомитись з нашими послугами у галузі "Сімейне право" та записатись на безкоштовну консультацію можна ТУТ

Останні статті

Вам потрібна консультація адвоката?

Залишіть заявку, і ми передзвонимо:

Якщо ви відсилаєте цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті

Дякуємо! Ваше звернення отримано!
Ой! Під час надсилання форми сталася помилка.
Або зателефонуйте:
+38 (073) 300 07 07

Якщо ви відсилаєте цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті