Як перевірити нарахування пенсії
Порядок розрахунку пенсій передбачений Законом України про «Загальнообов'язкове пенсійне страхування». Процес досить складний: пересічній людині важко розібратись у логіці, принципах, правилах і виключеннях. Але це важливо, бо часто співробітники Пенсійного фонду умисно чи помилково не враховують всі тонкощі. Виплати через це значно зменшуються. Розповімо, як перевірити правильність нарахування пенсії й до кого звернутись за допомогою.
Як розрахувати розмір пенсії: основні нюанси
Під час розрахунку пенсійних виплат кожен показник аналізують: можна обирати ті, що найбільше впливають на розмір майбутньої пенсії.
Помилки в нарахуванні пенсій з боку Пенсійного фонду — поширена проблема. Серед найчастіших питань — недорахування індексації (особливо для пенсій, призначених у період з 2020 по 2024 роки) а також неправильні розрахунки для медичних працівників та освітян: зокрема після їх переходу з пенсії за вислугу років на пенсію за віком.
Часто Пенсійний фонд не враховує особливості нарахувань для окремих категорій: не враховує кратність до страхового стажу часу виконання обов'язків відсічі озброєній агресії рф учасникам бойових дій чи тим, хто працював у шкідливих умовах, або не нараховує в повному обсязі доплати постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи. Також складнощі виникають із розрахунком пенсій для колишніх військовослужбовців та поліцейських через специфіку законодавства та його часті зміни.
Як перевірити нарахування пенсії
Багатьох цікавить питання: хто може перевірити правильність нарахування пенсії і як це зробити? Це — законне право кожного громадянина. Він може зробити це самостійно чи через законного представника.
Де можна перевірити правильність нарахування пенсії? Це можна зробити онлайн через Портал електронних послуг Пенсійного фонду України. Також є можливість особисто звернутись до відділення Пенсійного фонду з паспортом. Є й альтернативний варіант — письмове звернення про правильність нарахування пенсії.
Що робити, якщо перевірка призначеної вам пенсії показала порушення?
Перший етап — намагатись розв’язати проблему через Пенсійний фонд. Напишіть звернення та аргументовано вимагайте провести вірний перерахунок. Чи результативні ці дії? Ні, бо у більшості випадків чиновники відповідають, що розрахунок проведений правильно, і людина отримує максимально можливу суму коштів. Після цього ви ще можете подати скаргу, але результат майже у 100% випадків буде аналогічний.
Проте цей етап необхідний: якщо ви помітили порушення в нарахуванні, відмова Пенсійного фонду стане частиною матеріалів, які треба зібрати для захисту прав у суді. Що потрібно для успішного судового процесу? Перше і головне — консультація по нарахуванню пенсії. Досвідчений пенсійний адвокат розгляне документи, проведе власні розрахунки та складе план дій.
Для повноцінної консультації по нарахуванню пенсії треба надати адвокату:
- копію трудової книжки;
- копію довідки ОК 5
- копії документів про стаж, в тому числі дипломи та військовий квиток;
- документи, які підтверджують роботу у важких або особливо шкідливих умовах праці;
- довідки про зарплату;
- протокол призначення пенсії.
Якщо перевірка нарахування пенсії показала порушення, і ваші виплати можуть бути більшими, вам варто боротися за це право. Це вимагає певних зусиль і часу, але шанси відновити справедливість, перерахувати пенсію і навіть отримати компенсацію(залежно від випадку) досить високі.