Як отримати відстрочку від мобілізації. Покрокова інструкція
В умовах воєнного стану питання мобілізації залишається особливо актуальним. Якщо у вас є поважні причини, ви можете отримати законну відстрочку. Оформлення відстрочки — не просто подати заяву. Це процес, який потребує обґрунтування, збору підтверджуючих документів та знання своїх прав. У цій статті юристи пояснюють, як отримати відстрочку від мобілізації, не припустившись помилок та що робити у випадку відмови у відстрочці. Ми зібрали чітку, практичну інструкцію, яку варто прочитати кожному, хто хоче діяти в межах закону.
Хто має право на відстрочку від мобілізації?
Відстрочка від мобілізації у військовий час надається тим військовозобов’язаним, що перебувають на військовому обліку та мають підстави відповідно до ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Аналіз норм законодавства дає змогу поділити підстави для відстрочки від мобілізації на кілька категорій.
- Відстрочка від мобілізації за станом здоров’я
За цією підставою відстрочку можуть оформити військовозобов’язані, що є особами з інвалідності (будь-якої групи) незалежно від підстав її встановлення. Із документів, що потрібно подати в ТЦК та СП разом із заявою на відстрочку, окрім основних (паспорт, іпн, ВОД), треба долучити тільки документ, що підтверджує наявність інвалідності. Це може бути пенсійне посвідчення (де зазначається вид пенсії), довідка МСЕК (ЕКОПФО) чи посвідчення особи з інвалідністю.
Також по стану здоров’я відтермінування від мобілізації можуть отримати ті, хто за рішенням ВЛК був визнаний тимчасово непридатним. Такі висновки зазвичай видають, якщо людина потребує оперативного втручання чи тривалого лікування. Після завершення строку його дії, чоловік зобов’язаний пройти повторний огляд та отримати нове заключення від лікарів, яким вже буде визначено придатність чи непридатність до служби.
Часто буває, що при переогляді лікарі не беруть до уваги додаткові дослідження стану здоров’я та заключення профільних спеціалістів. У таких випадках, відразу після проведення ВЛК треба повідомляти про свою незгоду з рішенням. Якщо зіткнулися з такою проблемою, чи, можливо, при вашому огляді було порушено процедуру – залишайте заявку на консультацію, за наявності підстав наш профільний адвокат допоможе вам з оскарженням висновку ВЛК.
- Відстрочка від мобілізації за сімейними обставинами
Це найширша категорія, адже сюди включені різноманітні підстави. Відстрочка від мобілізації по догляду за близьким родичем, наявність у дружини чи батьків групи інвалідності, самостійне виховання дітей, загибель члена сім’ї на війні та інші.
Найбільше питань викликає процедура оформлення відстрочки від мобілізації по догляду за батьками (своїми чи дружини). Варто розуміти, що у таких випадках головне – наявність висновку про необхідність догляду за такою особою, та відсутність інших родичів, що можуть можуть такий догляд здійснювати. Та додатково потрібно буде ще звертатися до органів соціального захисту населення для отримання акту догляду.
Простіше оформити відстрочку від мобілізації по догляду за інвалідом, адже за наявності посвідчення особи з інвалідністю першої чи другої групи не потрібно додатково робити акт догляду.
Така ж ситуація, якщо дитина перебуває на утриманні у батька і він самостійно її виховує, в такому випадку він не підлягає мобілізації.
- Відстрочка від призову по особистих підставах.
Сюди відносимо перебування на навчанні чи педагогічна діяльність, наявність бронювання по роботі, звільнення з полону та інші.
ВАЖЛИВО: навіть якщо ви маєте якусь з підстав, це ще не означає автоматичну відстрочку. Її потрібно правильно оформити. Для отримання консультації щодо того хто може отримати відстрочку від мобілізації, щодо порядку дій під час оформлення відстрочки, ваших прав та обов’язків у цьому процесі залишайте заявку на нашому сайті.
Як отримати відстрочку від мобілізації?
Для початку, треба впевнитися у наявності підстави для відстрочки та зібрати всі необхідні документи.
Для оформлення необхідно подати заяву з документами на підтвердження права на відстрочку від призову.
В залежності від підстави, це можна зробити двома способами:
- Через застосунок “Резерв +”
Через нього, по спрощеній процедурі можна оформити відстрочку подавши заяву в електронному форматі. Це працює за рахунок того, що “Резерв +” має доступ до інших реєстрів і може отримати підтвердження наданої інформації з них.
Таким чином, відстрочку можуть оформити:
- особи з інвалідністю;
- студенти денної чи дуальної форми навчання;
- батьки, що мають на утриманні 3 неповнолітніх дітей (якщо всі діти народжені в одному шлюбі);
- батьки, що мають неповнолітню дитину, а другий з батьків проходить службу;
- військовозобов’язаний, який має електронне рішення ВЛК про тимчасову непридатність.
- Шляхом особистої подачі заяви, з усіма документами в ТЦК напряму.
Це можна зробити як очно в приміщенні територіального центру комплектування, або ж направити таку заяву поштою, рекомендованим листом.
Порядок надання відстрочки від мобілізації
- Подача заяви та отримання її відповідальним працівником ТЦК та СП.
- Розгляд документів комісією. Передбачено, що розгляд триває 7 днів, але може займати і більше часу, орієнтовно - до двох тижнів.
- Прийняття рішення про надання або відмову у наданні відстрочки.
- Видача довідки про відстрочку від мобілізації та внесення даних у Реєстр.
Продовження відстрочки від мобілізації
Після завершення дії відстрочки її можна поновити, якщо підстава залишається актуальною.
Для продовження відстрочки від мобілізації подається відповідна заява в ТЦК та СП. Краще це робити за тиждень \ два до завершення дії попередньої. Процедура така ж. Розгляд заяви, видача довідки та внесення даних в Реєстр.
Найголовніше — не залишайтесь наодинці з бюрократією. Юридична підтримка на цьому етапі може мати вирішальне значення. Правильно підготовлена заява, чітко зібраний пакет документів і грамотна комунікація з органами ТЦК значно підвищують шанси на успішне оформлення відстрочки від мобілізації.
Наша команда військових юристів спеціалізується на питаннях мобілізації, відстрочок та судових спорів із ТЦК. Ми працюємо швидко, конфіденційно та виключно в межах правового поля.
Ми допоможемо вам:
- оцінити підстави для відстрочки;
- допомогти зібрати всі необхідні документи;
- скласти заяву до ТЦК;
- оскаржити незаконну відмову;
- захистити ваші інтереси у суді.
Не відкладайте — від правильних дій залежить ваше майбутнє.
Не знаєте, з чого почати? Почніть з безкоштовної первинної консультації. Розкажіть нам свою ситуацію — і ми допоможемо знайти рішення.