Будемо раді допомогти!

Залишайте заявку на безкоштовну консультацію

Якщо ви відсилаєте цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті

Дякуємо! Ваше звернення отримано!
Ой! Під час надсилання форми сталася помилка.
ГоловнаПро насЮридичний блог
Всі статті
Цивільні пенсії
4.6.2025 16:15

Скасують пільгові пенсії та прожитковий мінімум: нові правила пенсійної реформи

Прожитковий мінімум приберуть із розрахунку пенсій, а пільгову пенсію через шкідливі умови праці скасують. Чиновники обговорюють нові правила нарахування пенсій, і не всі з них обнадійливі. Що з цього дійсно буде реалізовано, а що — лише фантазії посадовців? Яка народна думка про пенсії? Розберемо у цій статті. 

Пенсійна реформа в Україні: вплати «відв’яжуть» від прожиткового мінімуму? 

Проблеми пенсійної системи України комплексні, і не існує одного чарівного рішення для їх розв’язання. Потрібна систематична робота на рівні законодавства.

Крім цього, є виклики, які серйозно впливають на наповнення бюджету. Працюючих людей стає все менше, а пенсіонерів майже вдвічі більше.

Саме через це голова соціального комітету Верховної Ради Галина Третьякова та заступниця міністра соцполітики Дарина Марчак зібрались на дискусію та запропонували кілька рішень.

Першою під приціл посадовців потрапила методика розрахунку прожиткового мінімуму. Його хочуть прибрати з посадових окладів та інших соціальних виплат, бо він давно не відповідає реальним потребам людей. Але тут виникає юридична проблема: прожитковий мінімум закріплений у багатьох законах: про пенсії, виплати військовим, чорнобильцям тощо. Його різка зміна або «відв’язка» може призвести до зменшення виплат для певних категорій громадян, що суперечить Конституції України.

Пані Третьякова і міністерка соцполітики Оксана Жолнович пропонують взяти і відв’язати пенсії від прожиткового мінімуму. Але це для реалізації ідеї потрібен навіть не один закон про пенсійну реформу, а ціла низка серйозних змін у законодавстві. Тобто, простого рішення немає, і одним законопроєктом все не розв’язати.

Є й інший варіант — підняти прожитковий мінімум до 6 тисяч гривень. Ініціатором відповідного законопроєкту є Юлія Тимошенко та кілька інших депутатів. Але звідки взяти додаткові сотні мільярдів гривень на підвищення виплат? У бюджеті таких грошей немає.

Проблема різного пенсійного віку

Також чиновники порушили питання спеціальних пенсійних режимів і відсутності єдиного пенсійного віку. Річ у тім, що деякі категорії громадян виходять на пенсію не за віком, а за вислугою років. І це створює додаткове фінансове навантаження на пенсійне забезпечення в Україні: адже період виплати пенсій збільшується, зменшуючи при цьому період сплати внесків. Саме тому депутати пропонують зрівняти всіх пенсіонерів: начебто це виглядає більш справедливо.

Ще одна важлива проблема – система соціального страхування. Вона застаріла, виплати мізерні, а розподіл коштів – несправедливий. Наприклад, є так звані списки №1 та №2 – це перелік професій, які мають право на пільгову пенсію через шкідливі умови праці. Чиновниками пропонується відміна пенсій в Україні за цими списками. Проте це викличе хвилю судових позовів, бо люди втратять свої законні права.

І держава замість економії втратить додаткові кошти на фінансування судових витрат у пенсійних спорах. Я вже не кажу про перевантаження судів через велику кількість таких справ. Вже зараз це серйозна і актуальна проблема.

Обмеження розміру пенсій: проблема «заморожена»

А поки чиновники обговорюють нові пенсійні реформи, вони й досі не розв'язали старі проблеми. Я зараз говорю про людей, яким обмежили максимальний розмір пенсій 10 прожитковими мінімумами. До цієї категорії потрапили колишні захисники та працівники силових органів. Конституційний Суд вже визнав недопустимим встановлення обмежень максимального розміру пенсій для військових пенсіонерів. Проте відповідних змін до закону 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» так і не внесли.

В результаті Пенсійний фонд продовжує керуватися цим законом, адже він зобов’язаний робити це. Верховна Рада продовжує ігнорувати рішення Конституційного Суду.

І така ситуація трапляється не вперше. У 2016 році з’явилось рішення Конституційного суду №7-РП про неправомірність обмежень виплат. Були й інші схожі рішення, які навіть зобов’язували Верховну Раду внести зміни до законодавства й скасувати обмеження максимального розміру пенсії. Однак парламент так і не знайшов часу для цього. І що ми зараз маємо? Десятки тисяч позовів від пенсіонерів до адміністративних судів. Суди перевантажені — і саме через те, що необхідні зміни досі не ухвалені.

От і згадана мною вище Галина Третьякова мала можливість ініціювати ці зміни, однак нічого не зробила. Якби Верховна Рада ухвалила відповідні правки, вдалося б уникнути маніпуляцій на рівні постанов Кабміну, зокрема постанови №1.

Пенсійна реформа 2025: першочергові завдання

По-перше, треба навести лад у підходах до нарахування пенсій: переглянути списки №1 і №2, методику розрахунку прожиткового мінімуму та державні витрати, щоб створити справедливу і збалансовану систему. Якщо розробити прозорий і чесний підхід до розрахунку прожиткового мінімуму, ймовірно, його реальний розмір буде вищим за 6 тисяч гривень.

Очевидно, це викличе дискусії щодо збалансованості бюджету. Адже коштів у держави мало, особливо у період війни. Проте це необхідні зміни.

По-друге, навіть у воєнний час не можна звужувати соціальні гарантії, закріплені в законі. В указі президента про введення воєнного стану не йдеться про обмеження цих прав. Тому, керуючись і буквою, і духом закону, держава повинна шукати ресурси для виконання своїх соціальних зобов’язань. Безперечно, захист країни є пріоритетом, але й оптимізація внутрішніх процесів має відігравати ключову роль.

Що робити, якщо ваші права пенсіонера вже порушені, а реформи і прозорих методів розрахунку поки немає? Не чекайте, а відстоюйте свої права вже зараз! Зверніться до компанії «Мережа права», і ми вивчимо вашу ситуацію та розробимо стратегію захисту. Справедливий перерахунок пенсії, повернення невиплачених індексацій, зняття обмежень — це ті можливості, які відкриті нашим клієнтам.

Останні статті

Вам потрібна консультація адвоката?

Залишіть заявку, і ми передзвонимо:

Якщо ви відсилаєте цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті

Дякуємо! Ваше звернення отримано!
Ой! Під час надсилання форми сталася помилка.
Або зателефонуйте:
+38 (073) 300 07 07

Якщо ви відсилаєте цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті