Мобілізація в 2025 році: чого очікувати
Питання мобілізації в Україні у 2025 році не втрачає актуальності. Нові закони, порядок вручення повісток, зміни у призові та нові підстави для відстрочки викликають чимало запитань. Спеціалісти юридичної компанії «Мережа Права» зібрали найсвіжіші новини про мобілізацію, пояснили, кого можуть призвати вже зараз, хто має прав на відстрочку, що таке загальна мобілізація в Україні на сьогодні, які нові правила запроваджені та які закони України про мобілізацію діють зараз.
Останні новини про мобілізацію в Україні
У квітні 2024 року Верховна Рада ухвалила закон України № 3633, який запроваджує базову військову підготовку замість строкової служби для громадян віком 18–25 років. Ця підготовка триватиме до п’яти місяців у мирний час і скорочується до трьох місяців під час воєнного стану. Однак, фактичне впровадження цих змін відбулося у 2025 році.
Однією з ключових змін є скасування категорії «обмежено придатний» у висновках військово-лікарських комісій (ВЛК). Наразі медкомісії можуть визнавати особу лише «придатною» або «непридатною» до військової служби. Особи, визнані обмежено придатними, мають пройти переогляд до червня 2025 року.
Також з 2025 року громадяни мають можливість отримувати електронне направлення на проходження ВЛК та вносити оновлення своїх даних через електронний кабінет «Резерв+», що значно спрощує комунікацію з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП).
Вперше законодавчо закріплено право добровольців самостійно обирати підрозділ та військову спеціальність через механізм «смартмобілізації», реалізований у «Резерв+».
Для молоді віком від 18 до 24 років запроваджено програму «Контракт 18–24», яка передбачає фінансові виплати та соціальні пільги.
На сьогодні механізм ротації військовослужбовців, які проходять службу понад три роки, перебуває на стадії розробки і впровадження поки не здійснено. Мета цієї ініціативи — забезпечити поступову демобілізацію без шкоди обороноздатності країни.
Мобілізація в Україні на сьогодні
Станом на липень 2025 діє загальна мобілізація в Україні на сьогодні, яка передбачає призов чоловіків 25–60 років та жінок за окремими спеціальностями (зокрема медичних, фармацевтичних). Громадяни у віці 18–25 років мають можливість проходити службу на контрактній основі за власним бажанням. Пріоритет надається людям із бойовим досвідом та фахівцям дефіцитних спеціальностей, зокрема штурмовикам, артилеристам, водіям, ІТ-спеціалістам, зв’язківцям. Чоловіки віком від 50 до 60 років здебільшого направляються до підрозділів тилового забезпечення.
Нові правила вручення повісток
У 2025 році змінилася й процедура вручення повісток. Їх можуть вручати будь-де — вдома, на роботі, у транспорті чи на вулиці. Офіційним підтвердженням є підпис або фото- та відеофіксація вручення.
Військовозобов’язані мають завжди мати при собі військовий квиток і пред’являти його на вимогу уповноважених осіб. Повістки бувають таких видів: про взяття на облік, для уточнення даних, на ВЛК, мобілізаційне розпорядження та на призов. Відмова від їх отримання або ігнорування обов’язків тягне за собою адміністративну або кримінальну відповідальність.
Важливо пам’ятати, що навіть якщо висновок військово-лікарської комісії вас не влаштовує, його можна оскаржити. Процедура оскарження рішення ВЛК передбачає звернення зі скаргою до ТЦК вищого рівня або до суду. Наші юристи допоможуть підготувати необхідні документи й супроводжувати процес, аби відстояти ваші права.
Хто не підлягає мобілізації
Згідно зі статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», від призову на військову службу під час мобілізації звільняються категорії громадян, які мають обґрунтовані підстави для відстрочки. Повний перелік, кого не можуть мобілізувати, містить понад два десятки підстав — його можна знайти у чинній редакції закону. Серед найпоширеніших категорій:
- заброньовані за державними органами, місцевим самоврядуванням або критично важливими підприємствами та організаціями;
- особи, визнані особами з інвалідністю чи тимчасово непридатні за станом здоров’я на 6–12 місяців;
- жінки та чоловіки, які мають на утриманні трьох і більше дітей до 18 років;
- жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років;
- жінки та чоловіки (включаючи опікунів), які мають дітей-сиріт на утриманні або дітей віком до 18 років, позбавлених батьківської опіки;
- особи, на утриманні яких є повнолітня дитина з інвалідністю I–II групи;
- ті, хто здійснюють постійний догляд за хворими батьками, дружиною (чоловіком), дитиною, яка потребує догляду за висновком медичних комісій;
- опікуни недієздатних осіб;
- ті, хто мають дружину або батьків з інвалідністю I–II групи за умови відсутності інших невійськовозобов'язаних членів сім’ї, які зобов’язані й можуть здійснювати утримання або догляд;
- жінки та чоловіки, які мають дитину до 18 років та чоловіка (дружину), що вже проходить службу;
- працівники силових та оборонних відомств, органів військового управління, судді, депутати, держслужбовці визначених категорій, дипломати.
Хто звільняється від мобілізації
Окрім зазначених вище підстав, закон передбачає відстрочку для таких категорій:
- студенти, аспіранти, докторанти, асистенти-стажисти, які навчаються за денною чи дуальною формою на вищому рівні освіти, ніж вже здобутий;
- наукові та науково-педагогічні працівники із вченим званням чи ступенем, педагоги шкіл та профтехів, які працюють не менше ніж на 0,75 ставки;
- особи, чиї близькі родичі загинули чи зникли безвісти під час бойових дій, АТО чи під час війни з РФ;
- члени родин, яким присвоєно посмертно звання Героя України;
- особи, які були звільнені з полону під час війни.
Право на відстрочку перевіряють у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, а також можна перевірити власні дані та оновити їх через електронний кабінет «Резерв+». Для цього достатньо зареєструватися.
Мобілізація в Україні у 2025 році залишається ключовим елементом оборони. Щоб захистити свої права, радимо консультуватися з юристами та слідкувати за оновленнями законодавства. У складних випадках, коли виникають питання щодо ВЛК, повісток чи права на відстрочку, звертайтеся до юристів «Мережі права» — ми допоможемо відстояти ваші законні права навіть у найскладніших обставинах.