Якщо ви відсилаєте цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті
«Я не можу нічого підписати за нього, навіть оформити банальну довідку…» — типова ситуація, коли у близької людини психічний розлад, деменція чи інвалідність. Люди, які мають психічні захворювання, не можуть укладати договори чи оформлювати документи, доки їх не визнає недієздатними суд. Тоді ж можливо встановлення опіки над недієздатною особою.
Юристи компанії «Мережа права» на практиці допомагають вирішити сімейні спори, зокрема пояснюють, як оформити опікунство, хто може бути опікуном, і чому в умовах війни це питання особливо важливе.
Який орган має право визнати особу недієздатною? Лише суд. Процес починається з подання позову — його можуть подати родичі, медзаклад або орган опіки. Суд призначає психіатричну експертизу. Якщо вона підтвердить, що людина не здатна усвідомлювати свої дії, суд виносить рішення про визнання особи недієздатною та призначення опікуна.
Це й є відповідь на питання: як визнати особу недієздатною — лише через суд із медичними доказами.
Після визнання недієздатності людина втрачає право самостійно розпоряджатися своїм майном, укладати угоди, отримувати соціальні виплати чи пенсію. Усе це робить опікун — особа, відповідальна за захист прав і інтересів недієздатного.
Тому важливо, щоб опіка була оформлена офіційно, через суд і орган опіки. Лише тоді всі дії вважатимуться законними.
Ця процедура включає:
Після рішення суду опікун має звернутися до органу опіки для оформлення опікунства.
Хто може бути опікуном недієздатної особи або інваліда? Передусім — близькі родичі, які мають можливість піклуватися. Але іноді — знайомі, сусіди і навіть волонтери. Головне — бути повнолітнім, дієздатним, без судимостей та алкозалежності. Остаточне рішення ухвалює орган опіки.
Після рішення суду слід звернутись до органу опіки. Там ви отримаєте перелік документів, які підтверджують вашу спроможність доглядати за людиною. Усе має бути офіційно — це дозволить представляти інтереси недієздатної особи в банках, лікарнях, судах.
В умовах війни питання опікунства у військовий час стало ще актуальнішим. Люди переміщуються, сім’ї розділені, і важливо мати офіційний статус, щоб діяти законно.
Строк дії рішення про визнання особи недієздатною не обмежений — діє доти, поки суд не змінить його. Якщо здоров’я поліпшиться, родич або лікар можуть ініціювати перегляд. Також закон дозволяє продовжити строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною за потреби.
Для цього подається нова заява до суду або ініціюється повторне медичне обстеження — так здійснюється офіційний перегляд або підтвердження дієвості рішення.
Щоб процедура пройшла без помилок, краще не діяти самостійно. Юрист допоможе не лише з написанням самої заяви, а й правильно оформити документи, пройти експертизу, налагодити комунікацію з судом та органами опіки.
Юридична компанія «Мережа права» надає повний супровід: від подачі заяви до суду до допомоги з органами опіки, а також допомагає оформити опікунство над інвалідом або продовжити строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною. Ви можете звернутися вже зараз і проконсультуватися з різних сімейних питань, зокрема і стягнення аліментів чи встановлення факту родинних зв’язків.
Якщо ви відсилаєте цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті
Залишайте заявку на БЕЗКОШТОВНУ консультацію!
Будемо раді допомогти!
Залишайте заявку на безкоштовну консультацію