Індексація грошового забезпечення військових
У той час як інші громадяни отримували компенсації за зростання цін, грошове забезпечення військовослужбовців, які проходили службу у 2016-2020 роках, залишалося без змін. Через незаконну бездіяльність роботодавця силовики могли втратити щонайменше 40 000 грн за кожен рік служби. На жаль, багато хто, навіть знаючи про своє право, не використовує можливість повернути належне, тобто домогтися підвищення зарплати військовим за минулі роки, через складність процедури або брак розуміння механізму дій. Розглянемо, як саме працює індексація грошового забезпечення військовослужбовців, за які періоди можна домогтися перерахунку та що потрібно зробити, щоб повернути належне.
Чому грошове забезпечення ЗСУ не індексується?
Основна проблема полягає в тому, що з 2016 по 2018 рік індексація військовослужбовцям не проводилась узагалі. Це пояснювалося відсутністю відповідного бюджетного фінансування. Пізніше, з 2018 року, індексація проводилась лише частково, з порушенням норм чинного законодавства. При цьому обчислення часто ґрунтувалось на визначенні базового місяця, від якого й залежить розмір надбавки.
За які періоди можна вимагати перерахунок?
Право на підвищення грошового забезпечення військовослужбовцям поширюється на два основні періоди: до березня 2018 року, коли індексація не здійснювалась узагалі, і після 1 березня 2018 до сьогодні. Саме 1 березня 2018 розмір посадових окладів було збільшено, але індексація проводилась із порушеннями, тобо нараховувалась лише поточна індексація без урахування заборгованості.
Базовий місяць для індексації військовослужбовців: як не втратити свої виплати?
У справах про розрахунок індексації грошового забезпечення критично важливим є правильний базовий місяць, адже неправильне його визначення мінімізує компенсацію. Верховний Суд у справі № 380/11904/21 (19.05.2022) визначив, що для періоду 2016-2018 років базовим місяцем є січень 2008 року. Тому, якщо у рішенні суду не буде вказано базовий місяць, військова частина може використати вигідний їй, зменшивши виплату. Тому важливо не лише довести право на індексацію, а й домогтися належної методики розрахунку, вимагаючи в суді зазначення базового місяця – січня 2008 року для періоду 2016-2018 років.
Хто має право на індексацію?
Право на підвищення мають як чинні військовослужбовці, так і колишні військові, які проходили службу у період з 2016 по 2022 рік. Це також стосується військових, які звільнилися до 1 липня 2022 року або не пізніше ніж за три місяці до поточної дати. Але дія цього права не поширюється на співробітників Нацполіції Нацгвардії та ДКВС.
Як відбувається процедура перерахунку?
Спочатку готується запит на інформацію до військової частини або фінансового органу. Потім аналізується фактичне нарахування. На цьому етапі можна виявити, яка саме заробітна плата військовослужбовців була проіндексована неправильно. Далі складається юридична позиція, й готується позов до суду. Якщо суд визнає порушення – здійснюється перерахунок і компенсація. Важливо, що збільшення зарплати військовим за рішенням суду можливе навіть заднім числом, а отримана сума включає індексацію та додаткові виплати.
Юристи «Мережі права» вже мають успішну практику у справах щодо збільшення грошового забезпечення військовослужбовців та добиваються повернення десятків тисяч гривень компенсації. Тож, якщо ви цікавитесь, чи підняли зарплату військовим, і хочете отримати не лише поточне підвищення, а й компенсацію за минулі роки, зверніться за кваліфікованою допомогою вже сьогодні. Крім того, якщо ви не можете отримати статус УБД, або вам не нарахували компенсацію у розмірі 100 тис грн за участь у бойових діях, наші юристи допоможуть у вирішенні цих та багатьох інших питань.