Арешт рахунків: причини, наслідки та шляхи вирішення проблеми
Оксана Крутоголова, адвокатеса ЮК "Мережа права"
Часом ми можемо опинитися в ситуації, коли наші банківські рахунки блокують через різні борги або штрафи. У цій статті ми підготували для вас чіткий план дій, який допоможе швидко вийти з цієї ситуації та відновити контроль над вашими фінансами.
Причини блокування рахунків
Рахунки можуть бути арештовані через несплату податків, борги перед банками, заборгованості з аліментів або неоплачені штрафи. Таке рішення може ухвалити як державний, так і приватний виконавець.Підставою для арешту рахунків зазвичай є судове рішення, крім випадків, коли стягнення здійснюється за виконавчим написом нотаріуса.
Як перевірити наявність виконавчого провадження?
Скористайтеся Єдиним реєстром боржників або додатком "Дія", щоб перевірити статус вашого рахунку. Якщо на ваше ім'я не відкрито проваджень, все гаразд. Але якщо статус "Відкрито", це означає, що рахунки можуть бути заблоковані.
Перші кроки після блокування рахунку
- Визначте, хто є стягувачем: особа, компанія чи держава.
- З'ясуйте основу блокування рахунку, зв'язавшись з виконавцем.
- Якщо арештовано пенсійний або зарплатний рахунок, надайте підтвердження та домагайтеся його розблокування.
Кроки для зняття арешту з банківських рахунків під час воєнного стану
Як зняти блокування з рахунків у воєнний час? Ось що вам треба знати:
Легкий доступ до коштів: Ви маєте можливість отримати доступ до частини коштів на рахунку, якщо на них накладено арешт. Якщо вам потрібно розблокувати певну суму, подайте відповідну заяву, щоб мати доступ до суми, що не перевищує дві мінімальні зарплати за місяць.
Повне зняття арешту: Є кілька способів повністю зняти арешт з вашого рахунку:
- Переконайтеся, що арешт було накладено з порушенням.
- Оспорюйте документ, на підставі якого було накладено арешт.
- Зверніться до суду, щоб скасувати арешт (в залежності від особливостей вашої ситуації це може бути скарга на дії виконавця або позов про зняття арешту).
- Домовтеся з кредитором про зняття арешту.
- Сплатіть заборгованість або штраф, які стали причиною арешту.
У воєнний час обмеження на рахунках все ще актуальні, тому для зняття арешту можливо знадобиться звернення за професійною юридичною допомогою або судове втручання.
Законодавчі зміни для боржників під час воєнного стану
Запровадження воєнного стану в Україні принесло із собою зміни у законодавство, які стосуються обмежень на рахунках боржників. Попередньо, боржникам-фізособам надали можливість здійснювати додаткові операції з арештованими коштами, доки сума боргу не перевищувала 100 тисяч гривень. Однак, починаючи з 6 травня 2023 року, цю пільгу було скасовано.
Нові правила для боржників
З 6 травня введено нові правила: якщо на рахунках боржника було накладено арешт, доступ до коштів обмежується незалежно від суми заборгованості. Відтепер боржники, які мають арештовані кошти, можуть здійснювати операції з своїх поточних рахунків лише в межах суми, яка не перевищує дві мінімальні заробітні плати (14 200 гривень), оскільки мінімальна зарплата станом на 01 січня 2024 року становить 7100 за один календарний місяць.
Ці обмеження будуть діяти до моменту припинення або скасування воєнного стану.
Потрібна допомога з розблокуванням рахунків?
Якщо ви стикалися з блокуванням рахунків і потребуєте допомоги, не вагайтеся звертатися до кредитних адвокатів "Мережі Права". Ми маємо значний досвід у вирішенні таких питань. Заповніть форму зворотного зв'язку на нашому сайті, і ми надамо вам кваліфіковану підтримку.
Звільняти працівників без належних підстав не дозволяється
Здавалося б підстави для звільнення з роботи чітко визначені законодавством, Кодекс законів про працю України не змінювався вже досить тривалий час, і хоча воєнний стан вніс деякі корективи в регулювання трудових відносин, звільняти працівників з роботи без належної підстави не дозволяється. Більш детально про цю тему можете прочитати у нашій наступній статті.