Зміни в Україні: Пільги для учасників бойових дій, підвищення пенсій та нові виплати для родин полонених
У цьому дайджесті — важлива інформація про пенсії, страхові пільги для учасників бойових дій та людей з інвалідністю, а також цікава новина про можливу заборону російської музики на стрімінгових платформах. Крім того, є пояснення про нові правила виплат родичам військових у разі полону чи зникнення безвісти.
Страхові пільги учасникам бойових дій та людям з інвалідністю
Верховна Рада створює нові пільги для учасників АТО та інших бойових дій і людей, які отримали інвалідність внаслідок війни. Якщо новий законопроєкт приймуть, держава забезпечить для них повне покриття витрат на страхові премії за автоцивілкою. Це правило діятиме під час дії воєнного стану та ще рік після його завершення. А люди з інвалідністю внаслідок війни отримають знижку 50% на автоцивілку, якщо їхній автомобіль має об'єм двигуна до 2500 куб. см або потужність електродвигуна до 100 кВт. Крім того, до 30 червня 2025 року вони тимчасово звільняються від обов'язку мати договір обов'язкового страхування.
Пільги для учасників бойових дій — це хороша і правильна ініціатива. Одна поки незрозумілі практичні методи компенсації, а також способи протидії зловживанням і бюрократичним затримкам. Тому варто чекати на прийняття законопроєкту і розробку відповідних механізмів.
65 млн грн — добровільно на пенсійне страхування
Серед українців шириться добровільне страхування: громадяни сплатили майже 65 мільйонів гривень страхових пенсійних внесків з моменту запровадження цієї можливості у березні 2023 року. Вони роблять це, щоб збільшити страховий стаж та забезпечити кращі пенсійні виплати в майбутньому.
Є чітка інструкція, як самостійно сплачувати внески в Пенсійний фонд: це можна зробити онлайн, без необхідності відвідувати державні установи чи укладати паперові договори. У Мінсоцполітики зазначають: добровільні внески до Пенсійного фонду особливо корисні для підприємців, адже більшість з них сплачує мінімальний єдиний соціальний внесок. Це значить, що без додаткових грошових вливань їх пенсія буде мізерною.
Українців, які виїхали за кордон, цікавить, чи можна самому платити в Пенсійний фонд. Так: це гарантує їм пенсію на батьківщині у майбутньому.
Ще один цікавий нюанс: добровільні страхові внески до Пенсійного фонду можуть зробити навіть ті, хто працює неофіційно. Чиновники наголошують: це дає можливість забезпечити собі пенсію навіть при неофіційному доході. Проте при цьому можуть виникнути питання у податкових органів: звідки у людини дохід і чому вона його не декларує? Тому я раджу легалізувати будь-які власні грошові надходження. Це захистить вас від проблем.
Індексація пенсій: на скільки зросли виплати з 1 березня 2025 року?
Останні новини про пенсії в Україні: уряд прийняв важливе рішення про індексацію з 1 березня цього року. Це вже третя індексація під час повномасштабної війни. Понад 10 мільйонів громадян отримають підвищення пенсії на 11,5%. Мінімальна сума підвищення складе 100 гривень, а максимальна – 1500 гривень. До речі, минулого року з 1 березня збільшення пенсії склало майже 8%.
Чи заблокують російську музику в Україні?
Всього за три дні набрала необхідну кількість голосів петиція про блокування російської музики на стримінгових платформах в Україні! Автор петиції просить уряд заборонити російські пісні на платформах Apple Music, Spotify та інших, а також запровадити законодавчі ініціативи для цього.
Чи зробить це влада? Петицію має розглянути президент. Якщо він її підтримає, то дасть відповідні доручення уряду або іншим органам державної влади щодо розробки та впровадження заходів. Далі мають розробити і затвердити відповідний нормативно-правовий акт. І лише після його прийняття та підпису у президента ідея буде втілена.
Але виникає багато інших питань. Як узгодити процес зі стрімінговими платформами? Як технічно реалізувати процес блокування? За якими критеріями буде визначатись «російський фактор»: авторством чи мовою виконання? Відповідей поки немає.
Хто тепер отримує виплати безвісти пропавшим і полоненим?
З 1 лютого 2025 року набувають чинності важливі зміни до закону про соціальний захист військовослужбовців. Основні зміни такі: військовослужбовець може заздалегідь визначити, кому будуть платити виплати безвісти зниклим військовим або полоненим, якщо така ситуація станеться.
Хто має право на виплати зниклого безвісти або полоненого? Якщо особистого розпорядження не буде, то половину грошового забезпечення отримають найближчі родичі: дружина або чоловік, неповнолітні діти, а також батьки.
Якщо найближчих родичів немає, то 20% від забезпечення будуть платити повнолітнім дітям, братам або сестрам. Ці виплати триватимуть до з'ясування обставин зникнення або полону.
Нові правила деталізують порядок компенсації за перебування в полоні сім'ям військовослужбовців. Вони допомагають уникнути ситуацій, коли всі кошти отримує одна людина.
Якщо лютневі зміни відобразились на ваших виплатах або інших аспектах життя, юридична компанія «Мережа права» готова захистити ваші права. Просто зверніться та поспілкуйтесь телефоном з юристом. Ми вивчимо вашу ситуацію і зробимо все необхідне, щоб досягти справедливості.