Будемо раді допомогти!

Залишайте заявку на безкоштовну консультацію

Якщо ви відсилаєте цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті

Дякуємо! Ваше звернення отримано!
Ой! Під час надсилання форми сталася помилка.
ГоловнаПро насЮридичний блог
Всі статті
Кадрові силовики
4.26.2025 18:25

Як швидко та без затримок оформити статус УБД

Оформлення посвідчення учасника бойових дій (УБД) — важливий крок для кожного захисника, який повертається до мирного життя. 

Статус УБД дає змогу користуватися великою кількістю пільг та соціальних гарантій. Але, на жаль, через бюрократію процес оформлення убд часто затягується. Щоб уникнути довгих черг, нестачі документів чи плутанини в процедурах, варто знати чіткий алгоритм дій. 

У цій статті ми розповімо хто може отримати убд,  як пройти всі етапи швидко, без зайвих нервів і з максимальною ефективністю.

Як отримати статус учасника бойових дій?

Варто почати з того, хто має право на убд – це усі військовослужбовці (незалежно від того чи служать по мобілізації чи за контрактом), які брали участь у бойових діях. 

Відповідь на питання скільки днів потрібно для убд на сьогодні є чітко визначеною – військові, що брали участь у виконанні бойових завдань хоча б один день, що зафіксовано у  довідці убд, можуть отримати відповідний статус.

Цю довідку, її ще називають “додаток 6” або “форма 6”, повинні видати у військовій частині, після повернення військовослужбовця з бойового завдання.

Далі, відповідальний з військової частини подає документи для отримання убд на розгляд у відповідну комісію (за якою ця частина закріплена). Комісія розглядає отриманий пакет документів та виносить своє рішення, яким або надає статус учасника бойових дій або відмовляє у присвоєнні такого статусу, чи повертає документи на доопрацювання, у випадку якщо чогось не вистачає. 

Після позитивного рішення комісія надсилає його у військову частину і там вручають посвідчення учасника бойових дій, нагрудний знак та талони на проїзд.

Якщо ж військовий звільнений, то ТЦК та СП, по місцю проживання військового,  виступає таким собі посередником, спочатку вони повинні отримати від колишньої військової частини нашого захисника довідку про безпосередню участь, а потім процедура така ж – звернення із заявою на комісію та отримання від них рішення, різниця тільки в тому, що саме посвідчення буде вручене в приміщенні військкомату.

Все виглядає дуже легко, так у чому ж складність, чому виникають проблеми з наданням статусу учасника бойових дій? Відповідь проста, адже порядок отримання убд у випадку, коли військовий вже звільнився або перевівся в тилову частину, інший і набагато складніший бо тепер постає питання як отримати довідку учасника бойових дій і куди звертатись. І, на жаль, не завжди нові частини чи співробітники ТЦК з радістю допомагають нашим захисникам і сприяють у вирішенні їхніх питань, залишаючи один на один із проблемою.

Тому існує і інший порядок надання статусу учасника бойових дій, коли військовослужбовець (діючий чи звільнений) самостійно, або з допомогою юристів звертається із заявою на отримання статусу. 

Посвідчення УБД як отримати самостійно?

Потрібно тільки визначити, яка комісія може розглянути заяву та підготувати документи.

Тож, які документи потрібні для отримання убд:

  • будь-який доказ участі у бойових діях (довідка убд, чи довідка про отримане поранення чи інші)
  • завірена копія паспорту
  • завірена копія РНОКПП (іпн \ ідентифікаційний код)
  • довідка про несудимість
  • згода на збір і обробку персональних даних
  • власне фото 3\4

Заява разом усім пакетом документів подається до відповідної комісії, якщо немає інформації до якої саме – можна подати на комісію при Міністерстві Оборони України, а вони вже перенаправлять до потрібної, але варто розуміти, що це тільки затягує процес як мінімум на місяць\два.

 Після надходження заява має  бути розглянута протягом 30 днів, якщо якихось документів не вистачає, комісія САМОСТІЙНО звертається до військової частини для отримання підтвердження участі у бойових (що також відтерміновує момент отримання убд). Потім формується рішення та надсилається заявникові. Тільки важливий бюрократичний нюанс все ж таки є, самостійно можна отримати тільки протокол (рішення) комісії про надання статусу “Учасник бойових дій”, а от для отримання самого посвідчення “корочки” потрібно з цим протокол звернутись до ТЦК (якщо військовий звільнений) або до своєї частини (якщо служба продовжується).

Домогтися статусу УБД самостійно — можливо, але це часто означає боротьбу з паперами, чергами та непорозуміннями. Якщо вам бракує часу, сил або просто не хочеться знову зіштовхуватися з чиновницькою байдужістю — зверніться до юристів. Професійна правнича допомога значно прискорює процес отримання статусу учасника бойових дій і знижує ризик відмови. Ви вже зробили достатньо — тепер НАМ час подбати, щоб ваше право було реалізоване справедливо й без зайвих труднощів.

Останні статті

Вам потрібна консультація адвоката?

Залишіть заявку, і ми передзвонимо:

Якщо ви відсилаєте цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті

Дякуємо! Ваше звернення отримано!
Ой! Під час надсилання форми сталася помилка.
Або зателефонуйте:
+38 (073) 300 07 07

Якщо ви відсилаєте цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті