Як надається додаткова відпустка учасникам бойових дій
Військовослужбовці зі статусом УБД мають право на додаткову відпустку — навіть у період воєнного стану. Але як реалізувати це право на практиці, коли щодня — напруга, служба і часто — відмова «через обстановку»? Наші адвокати розкладають усе по поличках, щодо того, що таке додаткова відпустка учасникам бойових дій під час воєнного стану, куди звертатися, які документи подавати та що робити, якщо вам відмовляють.
Додаткова відпустка учасникам бойових дій 14 днів роз'яснення.
Що таке взагалі додаткова відпустка учасникам бойових дій – це пільга, що передбачена законодавством для всіх громадян (і військовослужбовців, і вже звільнених зі служби (цивільних)), хто має статус УБД.
Це право закріплено різними нормами і реалізується відповідно до них, зокрема це:
- Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (ст. 16-1),
- Кодекс законів про працю України (ст. 77),
- іншими нормативними актами, зокрема для військовослужбовців — внутрішніми наказами МОУ.
Якщо ми говоримо про колишнього військовослужбовця, який має статус УБД і зараз працює на ЦИВІЛЬНІЙ роботі, то окрім основної відпустки він має право отримати і “відгуляти” щорічну відпустку учаснику бойових дій тривалістю 14 днів.
Щодо особливостей варто зазначити, що додаткова відпустка учасникам бойових дій 2024 року, має бути використана у 2024 році, її перенесення на наступний рік - не можливе, але водночас тривалість додаткової відпустки убд не залежить від кількості пропрацьованих днів, тому, навіть якщо відпрацювати один день в поточному році - можна використати усі 14 днів відпустки.
Що стосується військовослужбовців, що продовжують службу, то тут склалася трошки інша ситуація.
Адже відпустка убд військовослужбовцям, на період дії особливого періоду (а такий у нас триває з 2015 року), нараховується, але не надається.
Що це означає? За усі роки служби (від року в якому отримано статус УБД) дні додаткової відпустки сумуються, але скористатися ними не можна. В наших реаліях військовий може використати тільки основну відпустку, і то за умови, що відсутні не більше ніж 30% військовослужбовців одного підрозділу та відпустку за сімейними обставинами, якщо її погодить командир.
Але не варто переживати, хоч відпустка учасникам бойових дій під час воєнного стану не надається, та вона не “згорає”. Додаткова відпустка учасникам бойових дій розрахунок здійснюється окремо від основної відпустки у кількості 14 днів та за неї є передбачена компенсація. Для її виплати варто подати додатковий рапорт, або прописати таку вимогу у рапорті на звільнення. Щодо правильного формулювання та дотримання усіх вимог при складанні рапорту можемо допомогти.
Компенсація додаткової відпустки учасникам бойових дій розраховується військовими частинами виходячи із розміру основного грошового забезпечення на день звільнення, з нього вони розраховують “вартість” одного дня та множать на кількість днів додаткової відпустки, що назбиралась за всі роки.
Проте фінансисти частини не враховують додаткову винагороду, яку виплачують військовослужбовцям, маємо на увазі 30 000 чи 100 000 тисяч “бойових”, до розрахунку компенсацій і в результаті наші захисники недоотримують від 50 000 виплати при звільненні - детальна інформація. До прикладу, грошове забезпечення військового - 22 тис., а середній розмір додаткової винагороди за службу - 30 тис, таким чином, за один день невикористаної відпустки мають виплачувати 1 700 грн, а платять лише 700 грн. Щоб розібратися в ситуації, чи маєте Ви право на цю доплату і як діяти - залиште заявку на консультацію, профільний юрист з вами зв’яжеться і безкоштовно порахує, яку суму Вам не доплатили.
Додаткова відпустка учаснику бойових дій є гарантованим правом для наших захисників, що закріплюється за ними і під час служби і після звільнення - у цивільному житті. У разі виникнення труднощів з компенсацією за невикористані дні такої відпустки, чи відмови від роботодавця у її наданні (для цивільних), варто звертатися за правничою допомогою до юристів.