значок закриття робочої області
Будемо раді допомогти!

Залишайте заявку на безкоштовну консультацію

Якщо ви відсилаєте цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті

Дякуємо! Ваше звернення отримано!
Ой! Під час надсилання форми сталася помилка.
Головнастрілка праворучПро насстрілка праворучЮридичний блог
Всі статті
Цивільні пенсії
5.9.2025 13:48

Пенсіонери та захисники без захисту. Новий законопроєкт про Верховний Суд

Верховний Суд втомився захищати ваші права. Законотворці планують обмежити пенсіонерів та військовослужбовців судами першої та апеляційної інстанцій. Справедливості у справах про перерахунок військових пенсій та грошового забезпечення стане ще менше. Хто це вигадав і що це означає? Розкажемо у цій статті.

Верховний суд: новини. Тепер перерахунок пенсії військовослужбовцям недоступний?

Як ви вчините, якщо Пенсійний фонд не хоче нараховувати й виплачувати вам належну суму пенсії? Підете до суду. Якщо суди першої та апеляційної інстанцій ухвалили протиправне рішення, єдиною можливістю його переглянути є оскарження до Верховного суду.

А що ж відбувається тепер? Голова парламентського Комітету з питань правової політики Денис Маслов і його колеги створили законопроєкт №11170-д. Він фактично обмежує доступ людей до Верховного суду. Це стосується всіх так званих «соціальних справ». Якщо простіше, це справи про перерахунок пенсії за рішенням суду та всі інші, в яких розглядається відновлення справедливості для пенсіонерів, військовослужбовців, членів їх сімей тощо.

І це ще не все. Законопроєкт запроваджує «спрощену» процедуру розгляду. Це означає, що розглянувши, наприклад, адміністративний позов про перерахунок пенсії військовослужбовцям, суд ухвалює скорочене рішення, а не повне, як зараз. А строки апеляції скоротять до 10 днів. Пенсіонер може навіть не встигнути знайти адвоката!

Депутати скаржаться: судові позови до Пенсійного фонду перевантажують Верховний суд. Кількість «пенсійних» справ вражаюча. І тому найкраще не допускати їх до розгляду, а залишати рішення по соціальних виплатах на рівні апеляції.

Як зміниться виконання рішення суду Пенсійним фондом, якщо приймуть законопроєкт №11170-д?

Уявімо, що вам неправильно нарахували пенсію. Пенсійний фонд відмовляється йти назустріч і здійснювати перерахунок. Ви ініціювали оскарження рішення Пенсійного фонду і подали позов до адміністративного суду. Він прийняв рішення на вашу користь. Юристи фонду подали апеляцію, й апеляційний суд став на сторону державного органу. На цьому судові рішення про перерахунок пенсії закінчились: ви вже не зможете відстоювати свою позицію. 

Фактично це означає, що отримати справедливу пенсію стане складніше. Держава зробила помилку — ваша проблема. Виплати не нарахували — розбирайтесь самостійно. Апеляційний суд відмовив — кінець шляху.

Чи постраждає судова практика про перерахунок пенсій військовослужбовцям?

Перспективи не дуже хороші. Проте є впевненість, що Верховна Рада прийме цей суперечливий законопроєкт. Чому? Відкриваємо статтю 55 Конституції України і бачимо: «Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб». І ані слова про те, що окремим категоріям громадян заборонено звертатись до Верховного суду з позовною заявою на Пенсійний фонд.

Тобто законопроєкт порушує Конституцію. А це прямий привід для оскарження його у Конституційному суді.

Що ж станеться, якщо за цей законопроєкт проголосують? Це небезпечний прецедент. Сьогодні обмежують конституційні права пенсіонерів, а завтра те ж саме можуть зробити з отримувачами субсидій і бюджетних зарплат. Будь-яке спрощення процедури, яке порушує права громадян, недопустиме. Тому ми будемо стежити за ситуацією і тримати вас в курсі справи.

Останні статті

Вам потрібна консультація адвоката?

Залишіть заявку, і ми передзвонимо:

Якщо ви відсилаєте цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті

Дякуємо! Ваше звернення отримано!
Ой! Під час надсилання форми сталася помилка.
Або зателефонуйте:
+38 (073) 300 07 07

Якщо ви відсилаєте цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті