Будемо раді допомогти!

Залишайте заявку на безкоштовну консультацію

Якщо ви відсилаєте цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті

Дякуємо! Ваше звернення отримано!
Ой! Під час надсилання форми сталася помилка.
ГоловнаПро насЮридичний блог
Всі статті
Кадрові силовики
11.21.2024 21:48

Навіщо в Україні створюють військову поліцію

Владислав Мандрик, військовий адвокат ЮК «Мережа права»

На базі комітету ВРУ з питань правоохоронної діяльності функціонує робоча група, яка працює над створенням оптимальної моделі майбутньої військової юстиції, частиною якої стане Військова поліція. Проєкт закону про військову поліцію вже готовий та знаходиться на узгодженні. Таке повідомлення зробило Міністерство оборони України.

Отже, наступного року в країні можуть розпочати набір у новий підрозділ, який вже отримав народну назву «жандармерія».  Але, що це означає на практиці та що повинні знати громадяни, про цю реформу у правоохоронній сфері, більш докладно у матеріалі. 

Народження ідеї створити військову поліцію триває вже 14 років. Її батьком можна вважати Віктора Ющенка, який вийшов з цією ініціативою ще у 2008 році. За задумом це мала бути реформа кримінальної юстиції, яка була потрібна для переформатування процесу проведення досудового розслідування. Але, реалізувати її не вдалося через політичні суперечки у лавах тодішньої коаліції. Потім було ще аж чотири спроби від різних урядів за період з 2014 по 2020 роки, які теж з тріском провалилися на етапі узгоджень. Тож зараз, профільний комітет Верховної ради просуває вже з п’яту редакцію проєкту закону про військову поліцію. 

На офіційному сайті Верховної ради зараз знаходиться остання редакція цього проєкту закону №6569-1 «Про військову поліцію» від 15 лютого 2022 року. До порядку денного його включили вже в цьому році – 5 вересня 2023 року. Але до зали парламенту цей документ не надходив на голосування. Тож, на разі не відомо, які норми вже викладеного документа залишаться або зміняться у процесі обговорень та узгоджень. 

З офіційних повідомлень від Міністерства оборони визначені лише деякі базові принципи. Військова поліція – це буде не просто ще один окремий правоохоронний орган в країні, яких вже й так забагато. Це буде спеціалізоване формування з доволі специфічними функціями, головна з яких буде полягати у сфері виявлення воєнних злочинів. 

Серед основних завдань: 

  • правоохоронна діяльність з попередження, виявлення, припинення військових злочинів згідно з нормами Кримінального процесуального кодексу України та воєнних статутів:
  • оперативно-розшукова діяльність:
  • спеціальна превенція у ЗСУ, ДССТ:
  • забезпечення правопорядку, військової дисципліни у ЗСУ, ДССТ:
  • захист прав військовослужбовців:
  • захист державного майна:
  • виконання покарань.

Також, як уточнює прес-служба Міноборони, військову поліцію будуть створювати на основі Військової служби правопорядку у ЗСУ. 

Можна добре зрозуміти, чому саме такий довгий строк подібний орган не створювався в України, оскільки будь-які силові органи завжди буде жорстко опираються додатковим елементам контролю.  

До речі, за ці роки опрацювання проєкту закону, можна зрозуміти, що у світі існує багата практика формування таких підрозділів поліції. Для розуміння, як це виглядає, наприклад – військова поліція армії США включає частини зі складу регулярних військ, Нацгвардії та резерву.

У Великій Британії відокремлено – функціонує поліція Міністерства оборони, а також військова поліція різних видів збройних сил. В Канаді органи військової поліції діють повністю автономно від військового командування та не включені до системи Міністерства оборони. В Німеччині навпаки – військова поліція є самостійним родом військ у сухопутних військах, однак має повноваження у повітряних та морських силах, а також навіть (!) у військах союзників по НАТО, які перебувають на території країни. 

За даними офіційних джерел, основні функції військової поліції в Україні будуть включати захист прав та свобод військовослужбовців, а також контроль за дотриманням дисципліни. Це означає, що вони будуть відповідальні за розслідування злочинів, які вчинені військовими, а також за забезпечення безпеки на військових об'єктах. Тобто, ідея, яка виникла не вчора, зараз активізована військовою агресією та новими викликами, з якими стикається українська армія. 

Що стосується організації такого підрозділу – військова поліція США має найбільш оптимальний для України варіант втілення. В Штатах діяльність цієї поліції розмежована на кілька спеціалізованих підрозділів. Зокрема, частина департаментів займається розслідуванням військових злочині, інші – безпекою на стратегічно важливих об'єктів.

В контексті створення нової структури найголовніше – це дуже специфічна військова підготовка. Працівники військової поліції США, окрім стандартної підготовки проходять профільне навчання за своєю сферою діяльності. Для України створення такої структури дуже важливий крок, але щоб він був успішним, важливе не лише фінансування, але й належні підходи до підготовки, навчання та вироблення власних стандартів якісного контролю, який покращить ситуацію, а не погіршить її.

Останні статті

Вам потрібна консультація адвоката?

Залишіть заявку, і ми передзвонимо:

Якщо ви відсилаєте цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті

Дякуємо! Ваше звернення отримано!
Ой! Під час надсилання форми сталася помилка.
Або зателефонуйте:
+38 (073) 300 07 07

Якщо ви відсилаєте цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті