Будемо раді допомогти!

Залишайте заявку на безкоштовну консультацію

Якщо ви відсилаєте цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті

Дякуємо! Ваше звернення отримано!
Ой! Під час надсилання форми сталася помилка.
ГоловнаПро насЮридичний блог
Всі статті
Кадрові силовики
9.12.2024 15:18

Хто може бути звільнений від проходження військової служби. Перелік законних підстав

Алла Отрох, військова адвокатеса ЮК «Мережа права»

В цій статті ми розглянемо ряд підстав для звільнення від військової служби, як діючих військовослужбовців, так і тих хто може бути потенційно мобілізованим. А також розберемося зі статтями придатності до військової служби та розкладом хвороб.

 

На сьогодні в Україні діє правовий режим воєнного стану, що, порівнюючи з мирним часом, звужує перелік діючих військовослужбовців, які мають право на звільнення, та розширює перелік цивільних, які можуть бути долучені до війська.

 

Які є категорії придатності?

 

4 травня 2024 р. набрав чинності Наказ № 262 Міністерства оброни України, який вніс зміни до Наказу № 402 МОУ, що суттєво змінило правила проходження ВЛК, перелік хвороб та навіть види придатності до військової служби.

 

Отже, на сьогодні є наступні категорії придатності до військової служби:

 

1) Непридатні;

2) Непридатні з переоглядом рішення через 6-12 місяців;

3) Придатні до служби у ТЦК та СП, частинах забезпечення, медичних підрозділах тощо;

4) Придатні;

5) Тимчасово непридатні.

 

Зверніть увагу, що приймати рішення про придатність або непридатність до військової служби, як діючих військовослужбовців, так і цивільних, має право лише військово-лікарська комісія.

Як дізнатися, чи придатна людина до військової служби?

 

Для визначення ступеню (категорії) придатності є Додаток 1 до Наказу № 402 МОУ. Це – Розклад хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві. Даний розклад містить 19 груп та 86 статей хвороб, станів і фізичних вад.

 

Оскільки розклад хвороб доволі об’ємний (він займає 23 сторінки формату А4 дрібним текстом), то сьогодні ми розглянемо його в загальних рисах, щоб в подальшому ви могли визначати ступені придатності самостійно.

 

Розклад хвороб є таблицею. Ключовими елементами в цій таблиці є такі колонки:

·  стаття розкладу хвороб;

·  назва хвороби;

·  ступінь порушення функції;

·  категорії придатності.

 

Для кращого розуміння розглянемо одну зі статей. Наприклад, стаття 17:

 

Спочатку треба визначити хворобу. З цим нам допомагає такий собі заголовок групи хвороб (в розкладі він пишеться жирним шрифтом). В нашому випадку це Розлади психіки та поведінки (F00-F99), їх наслідки. Далі шукаємо назву хвороби, на яку страждає особа. Нехай це буде невротичний розлад, ПТСР.

 

Далі – все просто. Навпроти кожного ступеню порушення функцій – категорія придатності.

 

Якщо людина страждає на невротичний розлад, ПТСР при виражених, стійких психічних розладах з прогредієнтним перебігом, то вона буде визнана ВЛК непридатною до військової служби з виключенням з військового обліку, згідно з пунктом а статті 17 Розкладу хвороб.

Відповідно, якщо людина страждає на цю хворобу: при помірно виражених, тривалих або повторних психічних розладах, то вона придатна до служби в ТЦК та СП, військових частинах забезпечення тощо; при легких психічних розладах з виходом в одужання – придатна. А якщо людина після первинних гострих невротичних порушень, то вона тимчасова непридатна, та потребує лікування. 

У разі, якщо Вам буде потрібна допомога з визначенням категорії придатності, то Ви можете заповнити форму, та отримати безоплатну консультацію.

 

Які ще є підстави для звільнення від військової служби, окрім стану здоров’я?

 

За загальними правилами, які викладені в статті 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», під час дії воєнного стану, військовослужбовці можуть звільнитися:

 

      а) за віком (60 років);

      б) за станом здоров’я:

·  на підставі висновку ВЛК про непридатність до військової служби або про тимчасову непридатність з переоглядом через 6-12 місяців;

·  за наявності інвалідності;

в) у зв’язку з обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення або обмеження волі;

г) через сімейні обставини;

 

д) у зв’язку із звільненням з полону;

 

е) у зв’язку із скороченням штатів;

 

з) у зв’язку із призначенням на посаду судді, члена ВРП, ВККС.

 

Зверніть увагу, що військовослужбовці, які мають підстави: наявність інвалідності та звільненні з полону, можуть продовжувати військову службу за власним бажанням. 

 

Якщо казати про цивільних, то не підлягають призову на військову службу під час мобілізації ті військовозобов’язані, які зазначені в статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

 

Слід зазначити, що на сьогодні мобілізаційний вік 25-60 років. Але, якщо людина, яка не досягла 25 років має статус військовозобов’язаного, а не призовника (проходила службу за контрактом, навчалась на військовій кафедрі), то вона може бути мобілізована.

 

Чому не звільняють військовослужбовців, які мають на це право?

 

Наша компанія отримує безліч дзвінків від військовослужбовців, які підлягають звільненню з військової служби, з питаннями такого роду: «Чому мене досі не звільнили?». На це є три причини:

 

1) командування не знає, що військовослужбовець має підстави для звільнення;

 

2) неправильно оформленні документи;

 

3) спеціальне затягування часу з боку командування.

 

Дуже частою є практика, що військовослужбовці з інвалідністю, трьома дітьми, дружиною-інвалідом тощо просто чекають наказ про їхнє звільнення, не звернувшись навіть усно до безпосереднього командира щодо цього. Це не правильно. Якщо військовослужбовець має підстави для звільнення, то він повинен написати рапорт на звільнення, додати до нього необхідні копії документів (їхній перелік залежить від конкретної підстави) та подати своєму безпосередньому командиру.

 

Також розповсюдженою проблемою, з якою стикаються військовослужбовці, які вже подали рапорт на звільнення – відсутність необхідних документів або їхня невідповідність чинному законодавству. Для вирішення цієї проблеми ми радимо перепитати у командування за перелік документів, який їм необхідний, перед тим, як подавати рапорт, або  звернутися до військового адвоката, який допомагає військовослужбовцям зі звільненням.

 

Щодо затягування часу при звільненні, то тут єдиним дієвим засобом є направлення адвокатського запиту на адресу військової частини з питанням причин ненадання відповіді на рапорт.

 

Висновки

 

Отже, без перебільшення, процес звільнення з військової служби, а також отримання відстрочки від мобілізації, ускладнили. Для вирішення кожного окремого випадку слід ретельно проаналізувати документи та обрати переможну стратегію, посилаючись на чинне законодавство.

 

На жаль, все вмістити в одну статтю доволі важко. Тому, якщо у Вас ще залишилися питання після прочитаного, радимо подивитися відео від моїх колег про звільнення з військової служби, відстрочку та оновлення даних в ТЦК.

 

Також наша компанія «Мережа права» надає безоплатні консультації з багатьох питань, які пов’язані з військовою службою та мобілізацією. Якщо вона вам потрібна, то можете заповнити цю форму.

Останні статті

Вам потрібна консультація адвоката?

Залишіть заявку, і ми передзвонимо:

Якщо ви відсилаєте цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті

Дякуємо! Ваше звернення отримано!
Ой! Під час надсилання форми сталася помилка.
Або зателефонуйте:
+38 (073) 300 07 07

Якщо ви відсилаєте цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті