Будемо раді допомогти!

Залишайте заявку на безкоштовну консультацію

Якщо ви відсилаєте цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті

Дякуємо! Ваше звернення отримано!
Ой! Під час надсилання форми сталася помилка.
ГоловнаПро насЮридичний блог
Всі статті
Кадрові силовики
8.25.2024 18:05

Чи можна військовому оскаржити висновок ВЛК?

Андрій Кириленко, адвокат з напрямку кадрових силовиків 

Чому з початку повномасштабної війни все більше непридатних чоловіків воює на передовій? Що робити якщо ВЛК ігнорує ваше поранення чи хворобу, в яких випадках висновок лікарської комісії є незаконним та як добитись справедливого рішення. 

Військово-лікарську комісію проходять і призовники, і вже чинні військові після поранення. Саме ця комісія визначає чи придатні Ви до військової служби. Наразі відомо багато ситуацій, коли ВЛК визнає придатними чоловіків зі значними вадами здоров’я, важкими травмами чи навіть з інвалідністю.  Наприклад, в практиці був випадок чоловіка, який від народження мав лише одну нирку. Очевидно, що він інвалід та за законом не може бути військовим. Але лікарська комісія не взяла до уваги цей факт та визнала його придатним до служби.

Як таке взагалі може трапитись? Все через те, що обстеження ВЛК, дуже часто — лише формальність і майже усіх призовників визнають придатними. Така ж ситуація і з воїнами, які отримали тяжкі поранення на полі бою. Їх майже ніколи не обстежують належним чином. Розкажу про реальну ситуацію: до нас звернувся військовий, якому уламок потрапив в руку та пошкодив нервові сплетіння. В результаті, він взагалі не міг керувати рукою. Але лікарська комісія вирішила не продовжувати йому реабілітацію. Аргументували це тим, що  він просто імітує, щоб не повертатись на передову. В подальшому в приватній лікарні детальне обстеження виявило пошкодження нервів та підтвердило слова військового. І зараз таких ситуацій десятки.

Що ж робити, якщо таке трапиться? Ви можете звернутись до вищестоящої ВЛК. Це можуть бути регіональна комісія або Центральна військово-лікарська комісія. Обов’язково потрібно надати всі документи, які підтверджують серйозність Вашого поранення, наприклад, виписку з лікарні чи медичну картку. Якщо ж це не дало результату, варто звертатися до суду.

Є кілька підстав, щоб скасувати рішення лікарської комісії. Наприклад, якщо ВЛК: не врахувала Вашу хворобу чи поранення, обрала неправильний ступінь захворювання, неправильно провела процедуру огляду або не вказала, який вид діяльності можна робити, якщо Вас визнали обмежено придатним.

Насправді добитись позитивного рішення вкрай важко, але можливо. Ось один із випадків, коли суд скасував рішення ВЛК через те, комісія лікарів не оглянула чоловіка та проігнорувала його медичні документи. Звичайно, що це — незаконно, адже в Положенні про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України є чіткий перелік лікарів, які обов’язково мають оглянути призовників та військових, щоб встановити ступінь їх придатності.

Дійсно, зараз у нас війна і нам потрібні військовослужбовці, але це не повинні бути ті, хто не спроможний виконувати бойові завдання. Окрім того, така позиція ВЛК може призвести до небезпеки інших воїнів, адже зброя може опинитися, навіть, в руках людини з психічним захворюванням.

Резюмуючи, треба підкреслити, що потрібно дуже добре знати, як захистити свої права. Проте завжди необхідно враховувати фактор часу. Як виявляє багаторічна юридична практика – втрата часу може призвести до незворотних наслідків для потерпілих. Тому, кращим виходом завжди буде отримання кваліфікованої юридичної допомоги.

Останні статті

Вам потрібна консультація адвоката?

Залишіть заявку, і ми передзвонимо:

Якщо ви відсилаєте цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті

Дякуємо! Ваше звернення отримано!
Ой! Під час надсилання форми сталася помилка.
Або зателефонуйте:
+38 (073) 300 07 07

Якщо ви відсилаєте цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті