Яка пенсія у військових: види, підстави оформлення, розмір
Вікторія Єрьоміна, адвокатеса із пенсійного забезпечення військовослужбовців
За доволі тривалу практику нашої компанії в сфері пенсійного забезпечення пенсіонерів силових структур, питання щодо нарахування пенсій військовим не стояло так гостро як сьогодні. Тому, через численні запити військових пенсіонерів, без перебільшення, з усієї країни, ми вирішили підготувати цей матеріал.
Які є види військових пенсій?
Сьогодні в Україні є три види військових пенсій. Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» це:
· пенсії за вислугу років;
· пенсії по інвалідності;
· пенсії в разі втрати годувальника.
З назв вищезазначених видів військових пенсій вже стає зрозуміла різниця між ними. І логічно, що умови для отримання кожної окремої пенсії є різними.
Головний нормативно-правовий акт, який регулює виплати військових пенсій – це той самий Закон Ураїни «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Слід зазначити, що цей закон регулює нарахування пенсій не лише військовослужбовцям, а й ряду інших службовців силових структур. А саме:
· Державна прикордонна служба;
· Служба судової охорони;
· Державна кримінально-виконавча служба;
· Державна служба з надзвичайних ситуацій;
· Служба безпеки України;
· Управління державної охорони;
· Податкова міліція;
· Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації;
· Державна інспекція техногенної безпеки;
· Національне антикорупційне бюро;
· Бюро економічної безпеки.
Пенсії за вислугу років
Пенсія за вислугу років є аналогічною цивільній пенсії за віком. Тобто, чим більше у військовослужбовця років проходження служби (вислуги), тим більшу пенсію він отримає. Пенсія за вислугою ділиться на 4 види:
а) незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, та мають вислугу на день звільнення:
· по 30.09.2011 – 20 років і більше;
· з 01.10.2011 по 30.09.2012 – 20 років та 6 місяців і більше;
· з 01.10.2012 по 30.09.2013 – 21 рік і більше;
· з 01.10.2013 по 30.09.2014 – 21 рік та 6 місяців і більше;
· з 01.10.2014 по 30.09. 2015 – 22 роки і більше;
· з 01.10.2015 по 30.09.2016 – 22 роки та 6 місяців і більше;
· з 01.10.2016 по 30.09.2017 – 23 роки і більше;
· з 01.10.2017 по 30.09.2018 – 23 роки та 6 місяців і більше;
· з 01.10.2018 по 30.09.2019 – 24 роки і більше;
· з 01.10.2019 по 30.09. 2020 – 24 роки та 6 місяців і більше;
· з 01.10.2020 – 25 років і більше.
б) при досягненні 45-річного віку, і мають страхового стажу 25 років, з яких військова вислуга не менше ніж 12 років та 6 місяців.
в) при досягненні 45-річного віку, і мають вислугу 20 років і більше, які звільняються відповідно до Закону України № 1763-IV.
г) військовослужбовці, які займали посади льотного складу та плаваючого складу підводних човнів Збройних Сил не менше 20 років, незалежно від віку в разі, якщо вони мають на день звільнення зі служби вислугу 20 років і більше.
Розміри пенсій:
Для військовослужбовців, які зазначені в пункті:
а, г) 20 років вислуги – 50% від розміру грошового забезпечення (звільненні у відставку за віком або станом здоров’я – 55%) + 3% за кожен рік понад 20 років. Тобто: 20 років – 50%; 21 рік – 53%; 22 роки – 56% і т.д.
б) 20 років вислуги – 50% від розміру грошового забезпечення + 1% за кожен рік понад 25 років. Тобто: 20-25 роки – 50%; 26 років – 51%; 27 років – 52% і т.д.
в) 20 років вислуги – 50% від розміру грошового забезпечення + 3% за кожен рік понад 20 років. Але не більше 65%.
На жаль, у деяких пенсіонерів в розмір невраховані надбавки і премія, неправильно визначені відсоток від грошового забезпечення та прожитковий мінімум, через що пенсія силовика у 2-3 рази менша. У нас є велика кількість способів допомогти вам отримати законну пенсію: https://merezha-prava.ua/direction/viyskovi-pensiyi.
Пенсії по інвалідності
Пенсія по інвалідності призначається тим військовослужбовцям, які отримали інвалідність під час проходження служби, або протягом трьох місяців після звільнення зі служби. Також пенсія по інвалідності призначається тим, хто після тримісячного терміну отримав інвалідність внаслідок захворювання, яке виникло під час проходження служби або перебування в полоні.
Пенсії по інвалідності розрізняються за причиною та групою. Якщо військовослужбовець отримав інвалідність внаслідок війни, то розмір пенсії буде становити:
· І група – 100% від грошового забезпечення;
· ІІ група – 80% грошового забезпечення;
· ІІІ група – 60% грошового забезпечення.
Якщо військовослужбовець отримав інвалідність внаслідок проходження служби, то розмір пенсії буде становити:
· І група – 70% від грошового забезпечення;
· ІІ група – 60% грошового забезпечення;
· ІІІ група – 40% грошового забезпечення.
Пенсії в разі втрати годувальника
Право на отримання пенсії в разі втрати годувальника мають члени сім’ї військовослужбовця, який:
- помер під час проходження служби;
- помер протягом трьох місяців після звільнення зі служби;
- помер після звільнення зі служби внаслідок отриманого поранення, травми, каліцтва або захворювання під час проходження служби;
- на момент смерті вже був військовим пенсіонером.
Також слід зазначити, що право на пенсію ще мають сім’ї військовослужбовців, які пропали безвісти під час бойових дій.
Оскільки поняття “члени сім’ї” є доволі узагальненим, то законодавством визначено перелік тих, хто може претендувати на виплату пенсії в разі втрати годувальника. Це:
- дружина (чоловік);
- батьки;
- утриманці (діти, дід і бабуся тощо)
Для того, щоб отримувати пенсію в разі втрати годувальника, члени сім’ї, які перераховані вище, мають відповідати вимогам, які зазначені в статті 30 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Якщо хочете дізнатися, чи маєте Ви право на отримання пенсії у разі втрати годувальника, то заповніть форму для отримання безоплатної правової консультації, і з Вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Розмір пенсії в разі втрати годувальника напряму залежить від причини смерті військовослужбовця та кількості членів сім’ї, які претендують на цю пенсію.
Так, якщо військовослужбовець загинув під час захисту Батьківщини, і на пенсію претендують дружина (чоловік), батьки (один із батьків) та один утриманець, то розмір пенсії буде становити 70% від грошового забезпечення військовослужбовця на кожного члена сім’ї. Але якщо серед претендентів два або більше утриманців, то – 50%.
Якщо військовослужбовець помер під час проходження служби (нещасний випадок), то розмір пенсії для утриманців буде становити 30% від грошового забезпечення.
Мінімальний розмір військових пенсій
Мінімальний розмір військових пенсій залежить від їх виду. Так:
- за вислугою років – у розмірі прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб (на 01.01.2024 р. це 2361 грн);
- по інвалідності:some text
- для рекрутів, солдатів та матросів строкової служби внаслідок війни:some text
- І група – 5025 грн;
- ІІ група – 4610 грн;
- ІІІ група – 4396 грн.
- для рекрутів, солдатів та матросів строкової служби внаслідок проходження служби:some text
- І група – 4605 грн;
- ІІ група – 4396 грн;
- ІІІ група – 4186 грн.
- для старших солдатів і матросів, та військовослужбовців сержантського і старшинського складу строкової служби – 110% мінімальних розмірів пенсій для рекрутів, солдатів та матросів строкової служби;
- для військовослужбовців рядового, сержантського і старшинського складу (крім військовослужбовців строкової служби), а також молодшого начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, ДКВС і ДПО, та осіб молодшого складу Нацполу, ССО, НАБУ – 120%;
- для осіб начальницького складу (крім молодшого) органів внутрішніх справ, ДКВС і ДПО, та осіб середнього і вищого складу Нацполу, ССО – 130%.
- для рекрутів, солдатів та матросів строкової служби внаслідок війни:some text
- в разі втрати годувальника – у розмірі двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб (на 01.01.2024 р. це 4722 грн).
Чи індексуються військові пенсії?
Так, на сьогодні індексація пенсії має проводитись кожного року з 1 березня поточного року. Головна умова індексації пенсії – це перебування пенсіонера на обліку станом на 31 грудня попереднього року. Тобто, якщо пенсіонер вийшов на пенсію 1 січня 2024 року (і пізніше), то він не може претендувати на індексацію пенсії з 1 березня 2024 року.
Окрім цього, до нас часто звертаються військові пенсіонери, які ще давно вийшли на пенсію, з питанням “Чому я не отримав нову індексацію?”.
Так чому ж людина, яка отримала статус військового пенсіонера до 31 грудня 2023 року, може не отримувати індексацію? Проблема – досягнення максимального розміру пенсії. Тобто, якщо за розрахунками розмір пенсії є вищим за максимальний (з 01.03.2024 це 23 610 грн), то пенсійний фонд накладає обмеження.
Зняти це обмеження можливо. Зрозуміло, що пенсійний фонд не піде на цей крок добровільно. Єдиний вихід – це звернення до суду.
Якщо у Вас є питання з приводу зняття максимального обмеження пенсії, потрібна допомога, або просто цікаво, то ми допоможемо Вам розібратися в цьому за посиланням.
Також, якщо Ви зацікавилися дізнатися більше про нову індексацію військових пенсій 2024 року, то дивіться відео на цю тему за посиланням.
Висновки
Хоча закон про нарахування пенсій військовослужбовцям з’явився на світ одразу через рік після проголошення незалежності, в 1992 році, питання щодо правильності нарахувань цих пенсій ще довго буде актуальним та дискусійним. На жаль, ця тема настільки обширна, що їй можна присвятити ще, як мінімум, з десяток таких статей. Тому, якщо у Вас ще залишилися (або навпаки з’явилися) питання щодо нарахування військових пенсій, а також повернення до її розміру надбавок та премій, перерахунку, зняття 70% обмеження тощо, то ми з радістю надамо Вам безоплатну консультацію, якщо заповните цю форму.